KLUSĒŠANA

KLUSĒŠANA

Kāpēc mūziķi nerunā par mentālajām problēmām?

Esam novērojuši, ka mūziķi nevēlas runāt par savām mentālajām problēmām, jo:

  • Nevēlas piedzīvot nosodījumu no sabiedrības
  • Baidās no jautājumiem, kas pārāk aizskar privāto dzīvi
  • Ir pārlieku daudz “trigeri”, kas var izraisīt saasinājumus
  • Baidās, ka nesapratīs
  • Baidās no ietekmes uz profesionālo dzīvi – vai kāds vēlēsies iet uz koncertu, kur mūziķis ir jautrs, ja zinās, ka viņam ir depresija? Vai klausīsies mūziku par laimīgu mīlestību, ja zinās, ka mūziķim ir pašnāvnieciskas tieksmes?

Klīniskā psiholoģe Liene Grantiņa skaidro, kāpēc nerunāt par mentālajām problēmām ir normāli un kāpēc par to nevajag satraukties:

Tas, ka mēs baidāmies runāt par savām problēmām, ir saprotami, jo tās ir dziļi personiskas lietas. Ne vienmēr arī ir nepieciešams par tām runāt publiski. Kādam no mums ir nopietnas problēmas ar muguru, kādam ir paaugstināts asinsspiediens, kādam cukura diabēts, bet mēs to neafišējam publiski. Vai tas ir slikti? Domāju, ka nē, jo tās ir dziļi personiskas lietas. Tāpat tas ir ar trauksmi vai depresiju, vai domām par pašnāvību. Tomēr šeit nav stāsts par problēmu slēpšanu. Ļoti svarīgi, lai mūsu vistuvākie cilvēki, ģimenes locekļi par to zinātu, jo viņi ir mūsu atbalsts arī grūtībās. Droši vien šeit varētu būt runa par to, vai mēs esam psiholoģiski tikuši galā ar šīm problēmām – pieņēmuši savu fizisko saslimšanu, vai ārstējam un cīnāmies ar savām mentālajām saslimšanām?

Kā var zināt, ka mēs esam tikuši galā ar mūsu konkrēto problēmu? Par to liecina tas, ka mēs varam par to publiski runāt un dalīties ar citiem cilvēkiem. Un stāsts par to, kā mēs cīnāmies ar depresiju, trauksmi, pašnāvības domām un tamlīdzīgām mentālām problēmām, var palīdzēt citiem cilvēkiem saņemt drosmi un rast risinājumu, kā tikt galā ar līdzīgām problēmām savā dzīvē.

Atceries:
dot savu artavu nodibinājuma “Fonds Līdzskaņa” uzsāktajā labdarības kampaņā mentālās un psiholoģiskās veselības grūtībās nonākušu mūziķu atbalstam “Nevajag izlikties, BET BŪS LABI!”, vari JAU TAGAD: https://www.lidzskana.lv/veikals/merkziedojums#veikals

"Līdzskaņa. Skanēt līdzi, būt iezvārotam, iešūpotam, paņemtam līdzi." -Valdis Atāls

Par mums

Par Fondu Līdzskaņa

“Fonds Līdzskaņa” atbalsta mūziķus, kuri devuši ievērojamu ieguldījumu Latvijas kultūras dzīvē, bet šobrīd dažādu iemeslu dēļ vairs nevar aktīvi darboties mūzikas nozarē. Fonds sniedz gan atbalstu veselības un sadzīvisku problēmu pārvarēšanai, gan piedāvā praktisku palīdzību, lai uzlabotu mākslinieka ikdienas apstākļus vai aktualizētu radošo darbību.

Vairāk par fondu Nodibinājuma statūti Nodibinājuma nolikums