Mūziķi – mūziķiem: noslēgusies ceturtā "Fonda Līdzskaņa" sociāli radošā nometne

Mūziķi – mūziķiem: noslēgusies ceturtā "Fonda Līdzskaņa" sociāli radošā nometne
Kopbilde, Nometne 2023

"Vienam ir pumpuriņš, citam sēkliņa, viens ir lietus, viens ir zeme, bet vēl viens – minerāli. Sanākot kopā, ir tikai viens brīdis, viens mirklis, un mēs dodam to enerģijas lādiņu, apdarinām to. Un "izaug" dziesma!" tik tēlaini nodibinājuma "Fonds Līdzskaņa" sociāli radošajā nometnē notiekošo atstāsta populārais mūziķis, basģitārists, grupas "Prāta Vētra" dalībnieks Ingars Viļums. Bet kas tad ir šī "sociāli radošā nometne" un kāpēc tā mūziķiem, īpaši tiem, kuri kādā savas dzīves posmā nonākuši grūtībās, ir tik svarīga?

"Radošā nometne – tā ir sadarbība, un sadarbība vienmēr ir kolosāla. It sevišķi, ja no tās "nāk ārā" kaut kas fantastisks. Sadarbība ir panākumu atslēga!" par nometni saka vēl viens šī gada nometnes dalībnieks, mūziķis Horens Stalbe. Savukārt jau "piezemētāk" nometnes būtību un sūtību skaidro tā organizētāja, nodibinājuma "Fonds Līdzskaņa" valdes priekšsēdētāja, Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) izpilddirektore Liena Edvardsa: "Ja jāsaka pavisam īsi un pat zināmā mērā "oficiāli", tad "Fonda Līdzskaņa" organizētās sociāli radošās nometnes ir palīdzība tiem mūziķiem, kuri grūtos dzīves posmos ir "izkrituši" no mūzikas aprites. Palīdzība tādā ziņā, ka palīdz atkal socializēties, satikties ar kolēģiem, mazākā vai lielākā apmērā piedalīties organizētajās aktivitātes, kā arī atgriezties mūzikas radīšanas un spēlēšanas priekā ar citu savu kolēģu palīdzību. Bet mēs visi – mūzikas baudītāji – esam ieguvēji no tā, ka šie mūziķi atgūst savu radošo dzirksti un pašapziņu, tādējādi iepriecinot mūs visus ar savu talantu un meistarību mūzikā," nometnes ieguvumus mums visiem raksturo Liena Edvardsa.

Te būtu vietā paskaidrot, ka nodibinājums "Fonds Līdzskaņa" ir LaIPA – tātad faktiski pašu mūziķu, izpildītāju un producentu – dibināts labdarības fonds ar mērķi sniegt atbalstu Latvijas mūziķiem, kuri ir saskārušies ar dažādām problēmām, un paši nevar tās atrisināt. Savas darbības laikā nodibinājums ir sniedzis palīdzību vairākiem desmitiem mūziķu un viņu ģimenēm, tostarp mūziķiem, kam palīdzība sniegta atkārtoti. Nodibinājuma atbalstu saņēmuši Dainis Dobelnieks, Sondra Zaļupe, Rolands Balodis–Ūdris, Arnis Mednis, Gunārs Meijers, Valdis Atāls, Harijs Zariņš un daudzi citi Latvijā zināmi mūziķi un viņu ģimenes.

"Bet ne jau tikai finanses vien ir svarīgas patiešām nopietnās grūtībās nonākušiem cilvēkiem," ir pārliecināta Liena Edvardsa, "tāpēc "Fonds Līdzskaņa" jau pirms sešiem gadiem uzsāka sociāli radošo nometņu organizēšanu, kur mūziķi tiekas, runājas, rada dziesmas. Būtībā tas ir princips mūziķi – mūziķiem, proti, tie, kam viss kārtībā, kuri aktīvi koncertē un burtiskā nozīmē atrodas uz skatuves, palīdz tiem, kam konkrētā dzīves mirklī ir problēmas, liekot "izkrist no aprites"," skaidro "Fonda Līdzskaņa" vadītāja. "Par nometnēm es īsi teiktu tā: mēs vēlamies palīdzēt, neatstājot nelaimē mūsu kolēģus un draugus, kuri ir devuši lielu artavu Latvijas mūzikas nozarei un sabiedrībai."


Šī gada 8. un 9. augustā, pēc trīs gadu piespiedu pauzes, norisinājās jau ceturtā "Fonda Līdzskaņa" sociāli radošā nometne. Gan šajā, gan divās iepriekšējās radošajās nometnēs ļoti aktīvi piedalījusies dziedātāja Katrīna Dimanta, kuras radītā un izpildītā, vienā no iepriekšējām nometnēm tapusī dziesma "Pipars" ir iekarojusi daudzu klausītāju sirdis.

Katrīna Dimanta uzsver: "Kopābūšana un dziesmu radīšana "Fonda Līdzskaņa" nometnēs mūziķiem nav tikai "terapija" vien, tas ir arī reāls un taustāms ieguldījums palīdzības sniegšanā grūtībās nonākušajiem amata brāļiem un māsām: nometnes laikā mūziķi rada kvalitatīvas dziesmas, kuras pēcāk tiktu atskaņotas radiostacijās, publiskās vietās un straumētas, ļaujot par blakustiesībām saņemtajai atlīdzībai nonākt atpakaļ "Fondā Līdzskaņa", kur tos atkal iegulda palīdzības sniegšanā."

Kopbilde_pirmā diena(Foto: Pirmās nometnes norises dienas dalībnieku kopbilde, autors: Aigars Jansons)

Šogad nometnē radītas septiņas jaunas dziesmas, kuras, pilnīgi iespējams, jau tuvākajā laikā nonāks radiostaciju apritē. "Tas ir apbrīnojami," saka viena no nometnes organizētājām, "Fonda Līdzskaņa" projekta vadītāja un LaIPA izpilddirektores vietniece Rūta Doveika. "Faktiski vienas dienas laikā nometnes mūziķu komanda spēj atrast kopīgu ideju, uzrakstīt tekstu, sakomponēt mūziku un ierakstīt ļoti kvalitatīvas un skaistas dziesmas, kuras vēlāk "apčubina" dziesmas radīšanā iesaistītie producenti. Komandās nozīmēto mūziķu sadarbība, iesaistot radīšanas procesā arī palīdzību saņēmušos mūziķus, liecina, ka nometnes mērķi ir sasniegti, jo palīdzība otram jau nav tikai žēlošana vai finansiāls atbalsts, bet arī pielikts plecs, lai palīdzētu piecelties – un to vislabāk var izdarīt tieši šādi: ļaujot atkal noticēt, ka tu vari. Turklāt arī rezultāts ir ļoti jaudīgs!" priecājas Rūta Doveika.

Kopbilde_otrā diena
(Foto: Otrās nometnes norises dienas dalībnieku kopbilde, autors: Aigars Jansons)

Sociāli radošajās nometnēs blakus mūzikai, kopābūšanai un sarunām vieta vienmēr atradusies arī dažādiem kursiem, sportiskām aktivitātēm un radošajām darbnīcām. Kā ierasts, arī šogad nometnes dalībniekiem tika nodrošinātas papildu aktivitātes: rīti tika sākti ar ķermeņa atmodināšanu un enerģijas iekustināšanu dinamiskās jogas nodarbībās pie treneres Ievas Kušneres, savukārt atgūt mieru un izgatavot kādu prieku līdzņemšanai uz mājām dalībnieki varēja vēja zvanu gatavošanas radošajā darbnīcā kopā ar Sabīni Irbēnu. Par labi paēdušiem vēderiem parūpējās šefpavārs Lauris Aleksejevs, kuru nometnes organizatori mīļi pieskaita "savējo bariņam", jo gardās Laura gatavotās zupas, pašu cepto maizi, aizraujošos stāstus un ģitārspēli mūziķi ir baudījuši trijās no četrām "Fonda Līdzskaņa" nometnēm. Bet svarīgākais, protams, mūzika un kopīga radīšana. "Fonda Līdzskaņa" vadītāja Liena Edvardsa lepojas, ka šogad nometnē bijuši vairāk nekā 30 mūziķi, palīdzot saviem grūtībās nonākušajiem kolēģiem: "Ir prieks, ka ar katru reizi mūziķu atsaucība un vēlme palīdzēt tikai aug!"

"Radošā nometne – tās ir kopējas domas, kopēja vienotības sajūta. Tajā mēs satiekamies un atgādinām viens otram, ka mēs esam," saka mūziķis un komponists, "Fonda Līdzskaņa" valdes loceklis Kārlis Auzāns.


"Mūzika ir profesija, kas izdedzina cilvēkus. Lai tu būtu mākslinieks, tev ir jābūt ārpus komforta zonas, un tas ir smags ceļojums," uzskata producents Kaspars Ansons, viens no nometnes dalībniekiem un "Fonda Līdzskaņa" atbalstītājiem. "Jebkuram mūziķim var gadīties brīdis, kad vajadzīgs atbalsts no apkārtējiem. Tādēļ ir forši, ka ir citi mūziķi, kuri atbalsta šajos grūtajos brīžos."

"Fonds Līdzskaņa" no sirds pateicas visiem nometnes dalībniekiem, aktivitāšu nodrošinātājiem, uzņēmumiem, kas atbalstīja ar uzkodām un dzērieniem, kā arī LaIPA darbiniekiem – par palīdzību, atbalstu un aizlienētajām mājām, ļaujot nometnei notikt LaIPA birojā.

Protams, "Fonds Līdzskaņa" cer, ka mūziķu sociāli radošo nometņu tradīcija turpināsies, tādēļ fonds jau pavisam drīz – 8. oktobrī – aicina visus mūzikas cienītājus, baudītājus un jebkuru vienkārši aktīvu cilvēku uz jau otro Mūziķu labdarības skrējienu "Pieliec plecu!" apkārt Māras dīķim Rīgā.

"Pērn, pirmajā Mūziķu labdarības skrējienā, dalībnieku samaksātā dalības maksa tika pilnībā novirzīta psiholoģiskās palīdzības sniegšanai mūziķiem, kam tāda bija nepieciešama. Šogad mūsu mērķis ir savākt līdzekļus nākamo mūziķu sociāli radošo nometņu organizēšanai," stāsta Liena Edvardsa.


Šogad Mūziķu labdarības skrējiens "Pieliec plecu!" tiek organizēts sadarbībā ar "Radio SWH". Pieteikties skrējienam var "Fonda Līdzskaņa" mājaslapā, veicot mērķziedojumu–reģistrācijas maksu 10 eiro, kuri pilnā apmērā tiks novirzīti mūziķu sociāli radošo nometņu organizēšanai.

"Man "Fonds Līdzskaņa" nozīmē ļoti daudz," saka mūziķis un komponists Arnis Mednis. "Tāds fonds, kas palīdz mūziķiem, kuriem kaut kāds kreņķis gadījies, ir ļoti derīgs. Mūsdienās tas ir tik vērtīgi, jo cilvēkam viss kaut kas var gadīties."

Dobelnieks_Mednis
(Foto: Arnis Mednis un Dainis Dobelnieks, Nometne 2023, autors: Aigars Jansons)

Par "Fonda Līdzskaņa" nozīmi un dalību nometnē savās pārdomās dalās 2023. gada sociāli radošās nometnes dalībnieki:

  • Grupas "Eolika" solists Dainis Dobelnieks:
    ""Fonds Līdzskaņa" ir nozīmīgs gan manā, gan, esmu pārliecināts, arī citu mūziķu, kam bijusi nepieciešama palīdzība, dzīvē. Tāpēc paldies par palīdzību man ļoti, ļoti sāpīgā dzīves mirklī, paldies par atbalstu, lai es atkal varētu iet publikas priekšā, būt uz skatuves, darīt darbu, kas man patīk."
  • Šova "X faktors" dalībnieks Didzis Melderis:
    "Mēs visi esam cilvēki, un neviens nav pasargāts no kādas nelaimes. Tādēļ ir forši, ka ir organizācijas, kas atbalsta kādu no nelaimē nonākušu cilvēku grupām. Šajā gadījumā tie ir mūziķi. "Fonds Līdzskaņa" jau šobrīd ir izdarījis lielus darbus! Tāpēc esmu šeit, lai palīdzētu un atbalstītu savējos."

  • Dziedātāja Laima Dimanta:
    ""Fonda Līdzskaņa" atbalsta kustībā esmu jau vairāk nekā četrus gadus, un vienmēr izjūtu lielu gandarījumu no piedalīšanās šajās nometnēs. Katru reizi ir lieliski cilvēki, ar kuriem kopā radīt mūziku. Kopīgi radot, mēs varam palīdzēt citiem. Un tā ir liela dāvana!"

  • Elpas un balss treneris Arturas Burke:
    "Satiekoties mēs nometnē radām noskaņu un atmosfēru. Mums top "atslēgas vārdi", top mūzika. Un viss notiek."

  • Šova "X faktors" dalībniece Olga Palušina:
    "Man ļoti patīk radošais process. Patīk tas, ka cilvēki satiekas un kopā rada. Es ticu, ka esam kopā uztaisījuši kaut ko ļoti jaudīgu, un cilvēkiem tas patiks. Ir tik iedvesmojoši, ja pats dziesmu tapšanas process dod rezultātu, kas sniedz ko labu ne tikai mūsu pašu dvēselēm, bet patīk arī klausītājiem."

  • Dziedātāja Baiba Ozoliņa:
    "Mani uzrunā nometnes ideja: palīdzība mūziķiem, pašiem mūziķiem atbalstot vienam otru. Es ceru, ka nometnē esam radījuši kvalitatīvas dziesmas, kas jau drīz kļūs klausītāju iemīļotas, skanēs radio, tādējādi sniedzot arī atbalstu grūtībās nonākušajiem."

  • Popmūziķe Emīlija Jermola:
    "Tā ir lieliska iespēja: mēs, visi mūziķi, kā ģimeniska komūna spējam radīt dziesmas, kas vēlāk var palīdzēt citiem mūziķiem un iepriecināt klausītājus. Šai nometnei ir cēls un godīgs mērķis. Radošās industrijas pārstāvji, mūziķi, vienmēr dod kaut ko no sevis, no savas dvēselītes citiem cilvēkiem, ziedojas kopīgam skaistumam, tāpēc ir brīnišķīgi, ka pastāv tāds "Fonds Līdzskaņa", kas var palīdzēt, ja mūziķis ir nonācis grūtībās."

  • Dziedātāja Katō jeb Anna Zankovska:
    ""Fonda Līdzskaņa" uzdevums ir atbalstīt tos, kuriem neklājas viegli. Un ko gan mēs, mūziķi, citu varam darīt grūtā brīdī? Mēs varam vienkārši dziedāt un radīt visi kopā kaut ko skaistu, kas turpmāk palīdzēs mūziķiem, kuriem palīdzība nepieciešama."

  • Producents Kaspars Ansons:
    "Mūzika ir profesija, kas izdedzina cilvēkus. Lai tu būtu mākslinieks, tev ir jābūt ārpus komforta zonas, un tas ir smags ceļojums. Jebkuram mūziķim var gadīties brīdis, kad vajadzīgs atbalsts no apkārtējiem. Tādēļ ir forši, ka ir citi mūziķi, kuri atbalsta šajos grūtajos brīžos. Nometne ir lieliska iespēja kā var izkāpt no sava burbuļa, un, ja turi atvērtu prātu, daudz ko iemācīties. Nometne ir viens no tādiem ātrākajiem veidiem, lai augtu kā dziesmu autors, producents vai dziedātājs."

  • Mūziķis Jānis Niedra:
    "Es gribu pateikties "Fondam Līdzskaņa" par to, ka varu būt šajā nometnē. Radīt mūziku ir lieta, ko man patīk darīt visvairāk. Bet fonds un nometne piešķirt lietai, ko man patīk darīt visvairāk, pievienoto vērtību."

  • Mūziķis Didzis Bordo:
    "Nometne mums katram liek padomāt ne tikai par sevi, bet arī par saviem līdzgaitniekiem, par saviem aroda brāļiem un māsām – mūziķiem. Mums katram noteikti ik pa laikam nāk apziņa, ka man īstenībā nav nemaz tik grūti, jo kādam citam ir vēl grūtāk. Ja mēs varam šādā veidā – rakstot dziesmas –, kādam palīdzēt, tas ir super."

  • Producents Krists Krūskops:
    "Man šī ir pirmā pieredze radošajā nometnē. Un, teikšu, kā ir, sākumā bija pat bail. Taču, satiekot šos nenormāli atvērtos, muzikālos cilvēkus, bija viegli atrast kopīgu valodu jau pirmās pusstundas laikā. Visi tik atvērti – idejām, sarunām, pilnīgi visam radošajam. Pieredze bija brīnišķīga. Un arī laba mācība – ar milzīgu plusa zīmi. Ļoti iedvesmojoši!"

  • Māksliniece Sabīne Irbēna:
    ""Fonds Līdzskaņa" ir ārkārtīgi liels atbalsts mūziķiem, kuri grūtos brīžos nespēj aktīvi muzicēt. Radošam cilvēkam ir ļoti svarīgi būt neaizmirstam, būt ar aizmuguri, ar pleca sajūtu. Un "Fonds Līdzskaņa" ir pamatīgs, labs un stabils plecs mūziķiem. Šīs radošās nometnes, kopā sanākšana un kopābūšana ir svarīga visiem radošo profesiju pārstāvjiem."

  • Grupas "Bad Habits" solists Mārtiņš Balodis:
    ""Fonds Līdzskaņa" nozīmē palīdzību. Un palīdzība ir "Fonds Līdzskaņa". Un tas arī ir iemesls, kāpēc es esmu šeit, nometnē."

  • Producents un mūziķis Reinis Briģis:
    "Domāju, ka "Fonds Līdzskaņa" ir piedāvājis palīdzēt māksliniekiem veidā, kas varbūt pašiem mūziķiem nebūtu ienācis prātā. Tāpēc ir svarīgi piedalīties, rakstīt dziesmas, aicināt arī citus nākt un palīdzēt radošajiem cilvēkiem, kuri nonākuši grūtībās."

  • Dziedātāja Elizabete Gaile:
    "Pirmkārt, nometnes uzdevums ir visiem kopā radīt un palīdzēt tiem, kuriem šī palīdzība ir nepieciešama. Šis ir viens no labajiem darbiem, ko katrs individuāli varam darīt, pieliekot savu roku, lai palīdzētu."

  • "Radio SWH" mārketinga menedžere Katrīne Skrebele:
    "Man ir prieks būt šeit, un redzēt, kā vispār top mūzika. Ir ļoti iedvesmojoši, ja esi šādā brīdī kopā ar cilvēkiem, kam mūzika un tās radīšana ir dvēselē ierakstīta. Un patiešām jaudīgi, ka viņi to rada tepat, šeit un tagad. Šī ir patiešām maģiska pieredze."

  • Mūziķis Tenis Dimants:
    "Nometnē esmu jau otro reizi, jo man vienmēr ir paticis būt klāt radošajā procesā, kurā top dziesmas. Un "Fonds Līdzskaņa" būtībā ir radījis tādu radošu kopienu, kura rada un vienlaicīgi palīdz grūtībās nonākušiem kolēģiem. Tas ir lieliski, ja varam šādi satikties, radīt un iedvesmoties viens no otra."

"Līdzskaņa. Skanēt līdzi, būt iezvārotam, iešūpotam, paņemtam līdzi." -Valdis Atāls

Par mums

Par Fondu Līdzskaņa

“Fonds Līdzskaņa” atbalsta mūziķus, kuri devuši ievērojamu ieguldījumu Latvijas kultūras dzīvē, bet šobrīd dažādu iemeslu dēļ vairs nevar aktīvi darboties mūzikas nozarē. Fonds sniedz gan atbalstu veselības un sadzīvisku problēmu pārvarēšanai, gan piedāvā praktisku palīdzību, lai uzlabotu mākslinieka ikdienas apstākļus vai aktualizētu radošo darbību.

Vairāk par fondu Nodibinājuma statūti Nodibinājuma nolikums